EN

Yalın Hastane e-kitap

ÖNDEYİŞ
Anestezist olarak ortopedi ameliyathanesinde 92 yaşında kalça kırığı nedeniyle bir bayan hastanın ameliyatındayım. Hastanın kalp, akciğer problemleri var, çok sıkı takip ettiğim halde tansiyon ve nabız değerleri sürekli değişiyor. Ameliyatın tam ortasındayız. Cep telefonum çalıyor. Yakın arkadaşım babasına konulan kanser teşhisi nedeniyle ağlamaklı ve kaygılı bir ses ile beni arıyor, yardım için haykırıyor. Nice hastalara tıp fakültesi öğrencilik hayatımdan itibaren böyle yardımcı oldum, hala oluyorum ve sayısını hatırlamıyorum.
Bu tip aldığım her telefon konuşmasından sonra kendime sorduğum sorularım oluyor:
Neden hala hasta ve hasta yakınları sağlık hizmeti için bir kişiye ihtiyaç duyar?
Yardım isteyen neden karşımda ezilir, ben ise o anki işimden ödün vererek yardım etmeye çalışırım ?
Sağlık hizmeti bu kadar ulaşılmaz mıdır?
Öğrencilik günlerimle (1977-1984) bugünü (2020) karşılaştıracak olursak sağlık sisteminde ciddi ve doğru gelişmeler olduğu bir gerçek.
Tıp uygulamalarındaki gelişmeler başını alıp giderken sağlık hizmetinin yönetimi konusunda gelişmeler zayıf kaldı sanki.
Bu konuda ülkemizde sağlık yönetimi lisans eğitimi almış kişilerin sağlığı yönetmede aktif olmadıklarını görmek konunun ayrı düşünülmesi gereken tarafıdır.
Yıllardır üretim sektöründe uygulanan “Yalın Düşünce” artık dünyanın pek çok ülkesinin sağlık sektöründe hayat bulmuştur.
Neden mi ?
Çünkü yalın düşünce ile sağlık hizmetindeki 8 israfı eleyerek hastanelerde sağlık hizmetinin çehresi değişmiştir. Bir nebze de olsa sağlık çalışanlarının, hasta ve hasta yakınlarının ve sağlık yöneticilerinin yüzü gülmüştür, çünkü yalın yaklaşım hastanelerde verimliliği yükseltmiştir.
Bu kitapta 2009 yılından günümüze kadar ilmek ilmek dokunmuş Medicabil Yalın Sağlık örnekleri ile bezenmiş Yalın Hastane deneyimlerinde kendinizi bulacaksınız.
İlk bölümde hastane ve hastane liderlerinin yalın dönüşümleri için; ikinci bölümde hastane yapısındaki alanların yalın dönüşümü için; üçüncü bölümde ise sağlık çalışanlarının yalın dönüşümleri için ipuçları verirken yalın araçları tanıtmaya ve onlara ait uygulamaları Medicabil örnekleri ile aktarmaya çalıştım. Kitabın içinde aktardığım yalın araç tanıtımı ve örnekleri sadece o alan ve çalışanlarına değil, hastane yapısındaki tüm alanlara ve çalışanlara uygulanabilir.
Ayrıca kitabın sonunda ek bölüm olarak “COVID-19 Pandemisinde Yalın Hastane Yönetimi”ve “Kişisel Verilerin Korunması Kanununa göre Yalın Yönetim” başlıklı 2 bölüm okuyacaksınız. Bu kitabın yazım aşamasının en yoğun safhasını pandemi günlerinde gerçekleştirdim. Hastanede yalın sağlığın pandemide ne denli etkili olduğunu yazmadan geçemedim.
Kitabı okuduktan sonra değerli geri bildirimleriniz (eksik, öneri, eleştiri) kitabın bir sonraki baskısında dikkate alınacaktır, yeter ki kitabın sizlere katkısı olsun.
Prof. Dr. Aysun Yılmazlar
(Meltemtepe, Mudanya, Eylül 2020, COVID-19 Pandemi günleri)

Buyurun Kitabımızı okumaya YALIN HASTANE" Medicabil Örnekleriyle"1 2 3 4 5 6 7 8 »

yalın
Hakkkımızda
Yalın Sağlık
Eğitimlerimiz
Eğitimler
Projelerimiz
İletişim

Mudanya Yolu Fethiye Mah.
Küre Sok. No: 1/A
Nilüfer BURSA
Digiweb Teknoloji Hiz. Ltd. Şti. - Bursa Web Tasarımı