EN

Yalın Yolculuğumuz


Yaşadığımız Bursa ili Türkiye’nin önemli sanayi şehri… Üç  önemli sanayi bölgesi barındırıyor. Bu sanayi bölgelerinde pek çok kurumun yalın iyileştirmeler yaptığı kulağımıza geliyordu… Bir taraftan  içinde yaşadığımız sağlık sektöründe hasta, hasta yakını, çalışan ve hastane yöneticilerinde ise memnuniyetsizlik vardı. Bu hoşnutsuzlukların giderilmesinin bir yolu yordamı olmalıydı. Üretim sektöründeki kalite, yalın iyileşme ve geliştirme yöntemleri bizi mutlu edebilirdi.

Medicabil’in 2009 yılında  kuruluş aşamasında  3 önemli rehberi vardı; Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Kalite Standartları, Joint Commision International Standartları ve Yalın Sağlık Yaklaşımı. Bugün hala kullandığımız bu 3 ana rehber bizim vazgeçilmezlerimizden oldu.

Sağlık Bakanlığı'nın her yıl yaptığı denetimlerde A grubu hastane olarak puanımzı 96’nın altına düşürmedik. 2013 ve 2016 yıllarında Joint Commision International denetiminden geçtik. Kurum içi öz değerlendirmelerimizi ihmal etmeyip, elde ettiğimiz düzeltici faaliyetler ve gözlemlerimizi daha çok iyileştirme ve geliştirme için her zaman liderliğini hissetiğimiz yönetimimizle paylaştık. Yönetimimizin bu konuda ki duyarlılığı ile pek çok iyileşmelere ve gelişmelere imza atabildik.

"Yalın Sağlık" konusunda gerçekleştirdiğimiz pek çok projeler oldu. Her biri kendi alanında ciddi derecede israfları ortadan kaldırmakla yüz güldürücü olarak sonuçlandı. Bu alanda  “Yalın Hastane” etkinlikleri gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeğe devam edeceğiz.

Bizlerle kuracağınız iletişimle yapacağımız  “Yalın Yolculuk”un siz sağlık sunucularına faydalı olacağına inanıyorum…

Prof. Dr. Aysun Yılmazlar

Yalın Sağlık Enstitüsü Koordinatörü, Kalite ve Akreditasyon Koordinatörü, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı


Uluslararası düzeyde kaliteli sağlık hizmeti sunma, sektördeki yeniliklere öncü ve referans merkezi olma, çalışanlarımızın geleceğini kurumunda görme ve 150 yıl yaşama hedefiyle yola çıktığımız hastanemiz 01 Ocak 2010da topluma kapılarını açtı.

Hizmete girmeden önce 2009 yılında sağlık bakanlığı sağlık hizmet kalite standartları ve uluslararası sağlık standartlarını referans alıp, tıbbi ve yönetsel süreçlerimizin temelini attık.

Ülkemiz sağlık sektörüne yeni bir bakış açısı getirecek Yalın Yaklaşım kavramını hastaneye uyarlama çalışmalarını 2009 yılından itibaren başlattığımız çalışmalarımıza entegre etmeye başlamış ve hizmete girdikten sonra ve ilerleyen süreçlerde de sonuçlarını gören bir kurum olmanın onurunu yaşamaktayız.

Sağlık hizmetinin niteliğini her geçen gün arttırmayı hedefleyen her sağlık kurumunun yolunun yalın yaklaşımdan geçeceği inancıyla ve sağlık hizmeti süreçlerinde karşılaşılan sorunların etkileri ve gelecekteki yansımalarının neler olabileceğini irdelemek, bunlara kalıcı ve sürdürülebilir çözümler üretmek amacıyla "Yalın Yaklaşım" kavramını kurum olarak benimsiyoruz.

Yalın yolculuğumuzu sizlerle paylaşabilmek dileğiyle..

Duygu Soydan

Yalın Sağlık Enstitüsü Başkanı, Yönetim Kurulu Üyesi

,

 

yalın
Hakkkımızda
Yalın Sağlık
Eğitimlerimiz
Eğitimler
Projelerimiz
İletişim

Mudanya Yolu Fethiye Mah.
Küre Sok. No: 1/A
Nilüfer BURSA
Digiweb Teknoloji Hiz. Ltd. Şti. - Bursa Web Tasarımı